AĞIZ SAĞLIĞI İÇİN PRATİK ÖNERİLER

Meyan kökü ile Aftlara dur deyin…

Meyan kökü ağız içinde aftlara neden olan mikroorganizmalar ile savaşınızda ki en iyi yardımcınızdır.

1 bardak kaynamış su

1 adet meyan kökü

Bir cezvenin üzerine kaynamış suyu ve meyan kökünü koyun v kısık ateşte 2-3 taşım kaynattıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakın.Günde 3 defa bu su ile ağzınızda gargara yapın.

Arzu ederseniz saçak şeklinde satılan Meyan kökünden ufak bir parça alıp iyice ağzınızda emerekte aftlara dur diyebilirsiniz.

 

Dişeti rahatsızlıklarınız var ise Adaçayının antiseptik ,iltihap kurutucu,iyileştirici özelliklerini taşıyan ağız gargarasını evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz…

2 bardak kaynar su

1 tutam adaçayı

1 çay kaşığı pembe himalaya tuzu

10 damla propolis

Adaçayının üzerine 2 bardak kaynamış suyu ilave ederel agzı kapalı sekılde 10 dakıka demlendirin,süzüp icerisine himalaya tuzunu ekleyin ve iyice erimesini sağlayın ve propolisi ekleyin…Sabah akşam bu gargarayı dişlerinizi fırçaladıktan sonra kullanın…Oda sıcaklığında 2 gün boyunca gagaranız bozulmayacaktır.

 

Bebeklerde ki pamukçuk hastalığına Karadut şurubu….

Genellikle yeni doğan bebeklerin ağızlarında görülen rahatsızlık için hiçbir yan etkisi olmayan karadut şurubunu kullanabilirsiniz…Ufak bir kulak cubuguna bir miktar karadut surubu dökülür ve agız içinde sorunlu bölgeye günde 2 defa sürülür.

Özellikle kanser tedavisi gören hastalarda da ağız içinde yaralar oluşabilir yine aynı şekilde bu tarz yaralarda 1 çay bardağı suya 3 çay kaşığı karadut şurubu eklenip günde 2 defa gargara yapılması gerekir…

 

Ağız kokusuna ferahlatıcı gargara

125 ml su

1 çay kaşığı bitkisel gliserin

10 damla okaliptus

5 damla limon yağı

İlgili Ürünler